چراغ قرمز قیمت گوجه فرنگی سبز می‌شود

نوامبر 24, 2023 0 Comments

حسین اصغری مدیرکل دفترگیاهان جالیزی وزارت جهاد روز گذشته از کاهش قیمت گوجه فرنگی که اکنون به کیلویی 50 هزار تومان رسیده است، خبر داد این در حالی است که افزایش قیمت این محصول تقریبا همه ساله در این فصل تکرار می شود.

چراغ قرمز قیمت گوجه فرنگی سبز می‌شود

به گزارش خبرنگار اقتصادی همایش های زعفران، قیمت گوجه فرنگی در بازار تهران به کیلویی 50 هزار تومان رسیده که تا یک ماه پیش 15 هزار تومان به فروش می رفت، احمد فتاحی مرد میانسالی که در بازار مشغول خرید میوه بود، گفت: انتظار نداریم گوجه هم لاکچری باشد «مگر گوجه وارد می شود که این همه گران شده است؟» با گران شدن گوجه، املت معروف به غذای فقرا هم گران شده، یک املت دو نفره با یک کیلو گوجه و 6 عدد تخم مرغ 100 هزار تومان آب می‌خورد. مدیرکل دفتر امور سبزی و گیاهان جالیزی وزارت جهاد کشاورزی روز گذشته گفت که کاهش عرضه به دلیل بارندگی‌ها بوده و «قیمت‌ها به‌زودی متعادل می‌شود». وی زمان مشخصی را برای ارزان شدن اعلام نکرد. حسین اصغری می گوید که«فصل سرما گوجه را گران کرد» افزایش بارندگی‌ها، مشکلات در سیستم حمل و نقل و تاخیر در برداشت قیمت را بالا برد وگرنه به اندازه سال گذشته 5.5 میلیون تن تولید شده است. قیمت گوجه فرنگی سالهای گذشته هم در این فصل گران می شد، همین مسئول در آذر1398 در پاسخ به دلیل گرانی گوجه وعده د اده بود که «قیمت از نیمه دوم آذر پایین می‌آید» چرخه گرانی و وعده مسئولان تقریبا در سالهای اخیر تکرار شده است. ابراهیم مرادزاده کارشناس کشاورزی می گوید که اگر «کشت گلخانه ای گوجه فرنگی بیشتر شود،قیمت پایین می‌آید و نیاز مردم در فصل سرما بهتر تامین خواهد شد» به علاوه مصرف آب به حداقل می‌رسد.

طبق برنامه هفتم توسعه گلخانه‌های کشور به 150 هزار هکتار باید برسد و طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی اکنون 24 هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد.  پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید