غزه، فرهنگ مقاومت و دستاوردهای نظامی حماس

جولای 1, 2023 0 Comments

گردان‌های «القسام»، شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی حماس نمایشگاهی باعنوان «مقاومت، یک تصویر و یک یادگار» را در غزه، برگزار و توانمندی‌های نظامی خود را برای مردم فلسطین به نمایش گذاشت.

غزه، فرهنگ مقاومت و دستاوردهای نظامی حماس

به گزارش گروه بین‌الملل همایش های زعفران، پایگاه اینترنتی شبکه «الجزیره» با انتشار گزارشی که توسط یکی از خبرنگاران مستقرش در غزه به نگارش درآمده، حال و هوای برگزاری یک نمایشگاه متفاوت در غزه را روایت کرد. جنبش مقاومت اسلامی حماس، با برگزاری نمایشگاهی تحت عنوان «مقاومت، یک تصویر و یک یادگار» دستاوردهای نظامی «کتائب القسام»، شاخه نظامی خود را در معرض دید عموم فلسطینی‌ها قرار داد. خانواده‌های فلسطینی هم از پیر و جوان تا خردسال، با شور و افتخار به این نمایشگاه آمده و عکس‌های یادگاری گرفتند.

نمایشگاهی جذاب، عیدی حماس به فرزندان فلسطین

در ابتدای این گزارش می‌خوانیم: از تپانچه تا موشک، از سلاح‌های تک تیرانداز تا سامانه‌های پدافند هوایی و پهپاد، گردان‌های عزالدین القسام، بازوی نظامی جنبش مقاومت اسلامی «حماس» -در غزه- دست به ابتکاری زد تا مردم را از نزدیک با برجسته‌ترین دستاوردهای نظامی و تسلیحات جدید خود آشنا کند. برخی از ناظران می‌گویند جنبش حماس آن چه را که تسلیحات «ساخت القسام» نامیده می‌شود، در معرض دید فلسطینی‌ها قرار داده و در رویدادی به نام «مقاومت، یک تصویر و یک یادگار» به نمایش گذاشت.. این نمایشگاه متفاوت در روزهای سوم و چهارم عید قربان در استان‌های پنج گانه نوار غزه برگزار شد و خانواده‌های فلسطینی از آن استقبال کردند.

در ادامه گزارش الجزیره آمده است: این رویداد منحصر به فرد و خاص، توجه جمعیت زیادی از مردم فلسطین را به خود جلب کرد و نکته جالب توجهش این بود که تمام خانواده‌ها اعم از مرد، زن و کودک برای گرفتن عکس‌های یادبود با تسلیحات القسام آمده بودند و در مراسم‌های این نمایشگاه شرکت کردند.

الجزیره درباره جایگاه کتائب القسام در بین جناح‌های مقاومت و مردم فلسطین می‌نویسد: گردان‌های القسام در غزه اعتماد گسترده‌ای را به دست آورده‌اند؛ جناحی نظامی که از نظر تعداد نیروها و برخورداری از تجهیزات و قدرت ساخت تسلیحات، از بهترین جنبش‌های نظامی جناح‌های مقاومت فلسطین به شمار می‌رود و طی سال‌های اخیر پیشرفت چشم‌گیری در عملکرد آن در جنگ‌ها و رویارویی‌های نظامی با اشغالگران مشاهده شده است که بر کسی پوشیده نیست. فضای شادی و غرور، فضای حاکم بر نمایشگاه

خبرنگار الجزیره در بخش دوم گزارش روایی خود از مشاهداتش می‌نویسد: ایمان ابوناجی (۱۳ ساله) در یک کلمه «فرحانه/ خوشحالم» سعی کرد تا توصیف کاملی از خوشحالی خود که هنگام گرفتن عکس یادگاری با تفنگ القسام احساس می‌کرد، داشته باشد. پشت سر این کودک فلسطینی یکی از موشک‌های گردان‌های القسام ساخت خود رزمندگان حماس بود و من گفت: «من قبلاً در مورد موشک‌های مقاومت حرف‌های زیاد شنیدم، اما این اولین بار است که آن‌ها را با چشمان خود از نزدیک می‌بینم».

او در ادامه گزارش خود از حس و حال هم‌سن و سالان ایمان، کودک فلسطینی نوشت: شاهد (۱۸ ساله) و مادلین (۱۳ ساله) همین حس را داشتند و گفتند: دیدن موشک‌های مقاومت فلسطین و عکس گرفتن با آن‌ها حس شیرینی دارد که در حال تجربه‌اش هستیم.

در ادامه گزارش الجزیره می‌خوانیم، در گوشه دیگری از نمایشگاه مقاومت، یک تصویر و یک یادگاری و در نزدیکی محل استقرار سامانه پدافند هوایی، محمد کودک ۴ساله فلسطینی که به همراه اعضای خانواده‌اش ظاهر شد؛ کودکی که لباس نظامی پوشیده و سربند سبز گردان‌های القسام را بر پیشانی خود زده و علامت پیروزی را تکان می‌دهد. پدر او به خبرنگار الجزیره می‌گوید: ما به اینجا آمدیم تا با دیدن این دستاوردها، غرورمان را از پیشرفت مقاومت ابراز کنیم.

خبرنگار الجزیره در ادامه گزارشش نوشت: پدر این کودک، محمد، خوشحال و مغرور به نظر می‌رسید و با دست خود به تسلیحاتی که گردان‌های القسام در سامانه‌های پدافند هوایی و مقابله با جنگنده‌های رژیم اشغالگر استفاده می‌کردند، اشاره کرد. او به من گفت: مقاومت با توانمندی‌های ساده‌ی که حاصل تلاش و خون و شهدا به این درجه رسیده است؛ این صنعت تسلیحاتی قهرمانانه ماست.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: عبدالله ابونحل (۱۶ ساله) با همراهی جمعی از دوستانش به این نمایشگاه آمده بود و از گوشه‌ای به گوشه دیگر نمایشگاه می‌رفتند و با رزمندگان گردان‌های القسام و تسلیحات مختلف برای یکدیگر عکس‌های یادگاری می‌گرفتند. وی به الجزیره گفت «در هر جنگی که علیه غزه وجود دارد، مقاومت با سلاح‌ها و موشک‌های جدید خود رژیم اشغالگر را غافلگیر می‌کند و این تنها بخشی از همه آن چیزی است که مقاومت در اختیار دارد.. نمی‌توانیم بگوییم آنچه که می‌بینیم، همه چیز است». فرهنگ مقاومت؛ کودکان غزه با این تفکر بزرگ می‌شوند

در بخش سوم از گزارش توصیفی خبرنگار الجزیره آمده است: رزمندگان فلسطینی جبهه داخلی کتائب القسام در تیپ غزه، به بازدیدکنندگان کمک می‌کردند تا از حضور خود در این رویداد نمایشگاهی جذاب، از زوایای مختلفی عکس بگیرند و تصاویر ماندگاری خلق کنند. نیروهای القسام حتی به مردم و کودکان کمک می‌کردند تا کار با این تسلیحات را تجربه کنند و با انواع سلاح‌ها از تفنگ و مسلسل گرفته تا سامانه و موشک و پهپاد عکس بگیرند.

خبرنگار الجزیره در ادامه گزارش خود نوشت: یکی از اعضای جبهه داخلی القسام در غزه با نام مستعار «ابو محمد» درباره شرایط امنیتی برگزاری این نمایشگاه به من گفت که این رویداد کاملاً امن است و گردان‌های القسام قصد دارند پیشرفت‌ها و دستاوردهای خود را با سازماندهی چنین نمایشگاه‌ها و رویدادهایی به مردم و طرفداران مقاومت معرفی کنند. هدف از این فعالیت‌ها، نشان دادن آن چیزی است که در زرادخانه نظامی ما می‌‌گذرد؛ مردم مفلسطین با دیدن این سلاح‌ها، موشک‌ها وپهپادهای مقاومت آنچه را که می‌شنیدند، امروز با چشم دیدند.

الجزیره در ادامه گزارشش و به نقل از ابومحمد، رزمنده کتائب القسام می‌نویسد: تسلیحات و تجهیزات نظامی نمایش داده شده در این رویداد، همگی ساخت داخل فلسطین نیستند، اما تأکید داریم که اکثر آن‌ها به دست مهندسان گردان‌های القسام ساخته شده است. یکی از برجسته‌ترین آن‌ها شهید مهندس «جمال الزبده» بود که ردپایش، جهشی در ساخت و توسعه موشک‌های جنبش حماس محسوب می‌شود.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: این شهروند بر این باور است که چنین فعالیت‌هایی باعث افزایش ارتباط و همبستگی بین مردم و مقاومت شده و باعث خواهد شد تا ملت فلسطین بیشتر از قبل روی قدرت جناح‌های مقاومت حساب باز کنند. همچنین این رویدادها به تقویت فرهنگ مقاومت در میان اقشار مختلف مردم فلسطینی به ویژه نسل جوان کمک می‌کنند.

خبرنگار الجزیره در پایان گزارش خود می‌نویسد: ابومحمد از شرکت زنان و دختران و تمامی خانواده‌ها در این رویداد و اشتیاق آن‌ها برای گرفتن عکس‌های یادگاری با تسلیحات و تجهیزات مقاومت ابراز خرسندی کرد. او تاکید کرد که این امر ثابت می‌کند مردم فلسطین حول گزینه مقاومت گرد هم می‌آیند و برای دفاع از ارزش‌ها و خاک سرزمین خود و در مسیر آزادی فلسطین تلاش می‌کنند.

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید