دبیر جشنواره فیلم «مادر»: نقش کلیدی مادر در جامعه باید مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد

آگوست 9, 2023 0 Comments

دبیر سومین دوره جشنواره فیلم «مادر» گفت: می‌توان گفت نقش اصلی شکل‌دهی به کانون خانواده را مادر بر عهده دارد. با این حساب برای ساختن یا خراب کردن هر جامعه‌ای تأثیر گذاشتن روی مادرها، رشد دادنش یا برعکس متوقف کردنش مؤثر است و نقش کلیدی دارد.

دبیر جشنواره فیلم «مادر»: نقش کلیدی مادر در جامعه باید مورد توجه سیاست‌گذاران قرار گیرد

به گزارش خبرنگار هنر همایش های زعفران، سومین دوره از جشنواره فیلم «مادر» در دو بخش اصلی فیلم کوتاه و عکس با موضوعات مفهوم مادر و مادری و نقش و جایگاه مادر در خانواده، زندگی شهری، سلامت روانی جامعه و سایر ابعاد زندگی (آموزش، بهداشت، معنویت)، مادر در اقوام ایرانی، مادران انتظار و … برگزار می‌شود. برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مهارتی و انتقال تجربه در زمینه فیلم‌سازی و کارگاه‌های تولید محتوای تصویری موثر است که توسط اساتید، پیشکسوتان و هنرمندان معتبر، بصورت آنلاین برگزار می‌شود از جمله برنامه‌هایی است که در این دوره از جشنواره پیش‌بینی شده است. *«مادر الگو» سلامت خانواده و جامعه را تضمین می‌کند انسیه شاه‌حسینی پیشتر درباره برگزاری این جشنواره گفته است: مادر نمونه تصویر مادری است که آشنا با سبک زندگی ایرانی، اسلامی است و تربیت اخلاق اسلامی را در خانواده رواج می‌دهد. البته منظورم تنها به لحاظ به جا آوردن نماز و روزه نیست، هر رکن اخلاقی که به خانواده آرامش می‌دهد یک اتفاق ایمانی است و در هر مذهبی هم پسندیده است. ارائه «مادر الگو» در این نوع آثار سلامت خانواده و جامعه را تضمین می‌کند. شاه‌حسینی همچنین درباره برگزاری جشنواره‌های موضوعی نیز گفت: نتیجه جشنواره‌ها باید این باشد که فرهنگ‌سازی کنند و نویسندگان و فیلمسازانی که دوست دارند در این زمینه فعالیت کنند را مورد حمایت قرار دهند. باید الگوی مادری که نماد مهر، صداقت و پاکی بین افراد خانواده است در آثار تصویر شود. فیلمی با این مشخصه، هم متر و معیار داوری قرار می‌گیرد و هم برای سایر فیلمسازان در آینده راهگشا خواهد بود. *تاثیرگذاری آثار برآمده از بطن جامعه در همین رابطه نیز منصوره مصطفی‌زاده دبیر سومین دوره از جشنواره ملی فیلم و عکس «مادر» با اشاره به تاثیرگذاری بیشتر جشنواره‌هایی متشکل از آثار برآمده از بطن جامعه نسبت به جشنواره‌های بزرگ و مجلل به ضرورت توجه تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران به نقش کلیدی مادر در جامعه اشاره کرد. منصوره مصطفی‌زاده دبیر جشنواره ملی فیلم و عکس «مادر» پیرامون ضرورت برگزاری این جشنواره به خبرنگار فارس گفت: جشنواره‌های زیادی در کشور برگزار می‌شوند اما من همیشه تصورم این بوده جشنواره‌هایی متشکل از کارهایی که از دلِ خود مردم آمده بسیار بیشتر جواب می‌دهند تا جشنواره‌های مجلل، بزرگ و پر سروصدا.

مصطفی‌زاده ادامه داد: درست است که آن نوع جشنواره‌ها ابعاد بزرگ‌تری دارند و مقیاس وسیع‌تری را پوشش می‌دهند اما آثار برخاسته از نسل فرهنگی برآمده از بطن جامعه برای رشد جامعه لازم‌ترند و هر چه بستر دیدن کارهای مردمی بیشتر شود احتمال پیشرفت و بهبود اوضاع بیشتر می‌شود تا زمانی‌که در ازای صد کار کوچک مردمی یک جشنواره بزرگ برگزار شود. این نویسنده با اشاره به اینکه کارهای مردمی اصولا نتایج بهتری دارند، افزود: این جشنواره هم چراغیست که افروخته شده برای دیدن آثار مردمی و با روشن شدن تعداد زیادی از این چراغ‌ها جامعه روشن‌تر می‌شود. اصولا خانواده نهاد بسیار مهم و تاثیرگذاری در جامعه است. به این معنا که به هر طریقی خانواده شکل بگیرد و پیشرفت کند جامعه طبق همان الگو پیشرفت می‌کند و اگر گره‌ای در بنیان خانواده وجود داشته باشد جامعه در مقیاس کلان با همان گره‌ها مواجه خواهد شد.  

دیدگاهتان را بنویسید