حقوق گمرکی تجهیزات و ملزومات پزشکی کاهش یافت

ژوئن 16, 2023 0 Comments

بر اساس اعلام گمرک، کاهش حقوق گمرکی تجهیزات و ملزومات پزشکی به یک درصد با پیگیری‌های گمرک به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد .

حقوق گمرکی تجهیزات و ملزومات پزشکی کاهش یافت

به گزارش همایش های زعفران، روابط عمومی گمرک جمهوری اسلامی ایران با اعلام این خبر اعلام کرد: با توجه به اینکه تجهیزات و ملزومات پزشکی از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و صمت در فهرست کالاهای مشمول کاهش حقوق ورودی از ۴ به یک درصد نبود با پیگیری های گمرک ایران این کالاها نیز در نامه اصلاحی وزارت صمت به فهرست یاد شده اضافه شد و پس از اعلام به گمرک در روز گذشته در سریع ترین زمان ممکن به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شد. بنابراین گزارش ، بررسی‌ها نشان می‌دهد، اوایل سال جاری  از سوی مقامات ارشد دولتی  به وزیر بهداشت و وزیر صمت تکلیف شد با  توجه به بند «ز» ذیل تبصره 6 ماده واحده قانون بودجه سال 1402 ، تجهیزات و ملزومات پزشکی مشمول کاهش تعرفه از 4 درصد به یک درصد گردند و تعرفه های این بند توسط دو وزارتخانه مذکور باید به گمرک اعلام گردد که این اقدام تا روز گذشته صورت نگرفته بود .

همچنین در بهمن ماه 1401  گمرک ایران در زمان بررسی متن لایحه پیشنهادی بودجه 1402 طی مکاتبه ای با عضو هیئت رئیسه مجلس،  جهت کاهش حقوق ورودی برخی اقلام از 4 به یک درصد هم علاوه بر کالاهای اساسی و  دارو بر کاهش  حقوق ورودی تجهیزات پزشکی  اشاره کرده و نظر تخصصی و کارشناسی ارائه کرده بود . بعد از گمرک، وزارت اقتصاد نیز در دهم فروردین 1402 مکاتبه  جدیدی با رئیس جمهور  صورت می‌دهد و  صراحتا  بحث تعیین تکلیف حقوق ورودی تجهیزات پزشکی  در این این مکاتبه هم تاکید شده است.

لازم به ذکر است، بسیاری از چالش‌های مرتبط با ترخیص کالا و گمرکات ناشی از کم‌ کاری و عدم تسریع دستگاه‌های دخیل در تجارت خارجی  از جمله وزارت صمت، جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت  است. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید