آتش‌سوزی‌های مرگبار و ویرانگر جنگلی در هاوایی+فیلم

آگوست 10, 2023 0 Comments

آتش‌سوزی‌های گسترده در ایالت هاوایی آمریکا دستکم شش نفر را در جزیره «مائوئی» به کام مرگ کشاند و صدها ساختمان را ویران کرد.

آتش‌سوزی‌های مرگبار و ویرانگر جنگلی در هاوایی+فیلم

به گزارش گروه بین‌الملل همایش های زعفران، آتش‌سوزی‌های گسترده در هاوایی دستکم شش نفر را در جزیره «مائوئی» از جزایر هشت‌گانه این ایالت آمریکا به کام مرگ کشاند و ده‌ها نفر را زخمی کرد. شعله‌های آتش دستکم ۲۷۱ ساختمان را در شهر تاریخی «لاهاینا» ویران کرده است. 

«ریچارد بیسن» شهردار شهرستان مائوئی چهارشنبه (۱۸ مرداد) در یک کنفرانس خبری گفت ده‌ها مورد خروج اجباری ساکنان و انسداد جاده‌ها در پی این آتش‌سوزی‌های جنگلی رخ داده است. 

«جاش گرین» فرماندار ایالت هاوایی چهارشنبه گفت بخش زیادی از لاهاینا ویران شده و صدها خانوده ساکن در آنجا آواره شده‌اند. «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد دستور داده همه دارایی‌های موجود فدرال برای کمک بسیج شود. 

سرویس هواشناسی ملی اعلام کرده بادهای ناشی از توفان «دورا» که چهارشنبه صبح از صدها مایلی جنوب غربی هاوایی می‌گذشت باعث آتش‌سوزی شدید شد. 

به گزارش «آکسیوس»، فرماندار گرین گفت بادهای این توفان به معنای گسترش آتش‌سوزی به شکل وسیع است زیرا غلب بخش‌های جرایز هاوایی شرایط خشکسالی را تخربه می‌کنند. 

«میچ راث» شهردار شهرستان هاوایی گفت سه تا پنج آتش‌سوزی در این جزیره رخ داده که سه مورد آن به طور فعال بوده است. «سیلویا لوک» معاون فرماندار هاوایی به نیابت از او گارد ملی هاوایی را فعال کرده و سایر فرآیندهای اضطراری را مجاز کرده است. 

وی گفت آتش‌سوزی‌ها صدها هکتار را سوزانده و باعث بسته شدن جاده‌ها و مدرس در جزایر هاوایی و مائوئی شده است. 

تخمین زده شده که بیش از ۱۱ هزار خانوار در هاوایی صبح پنجشنبه بعد از آن که بادهای قوی خطوط برق و درختان را انداخت، بدون برق ماندند. تقریباً کل این ایالت تحت هشدار باد یا هشدار پرچم قرمز قرار دارد. 

دستکم دو آتش در جزیره هاوایی و یکی در مائوئی شعله‌ور شده که از آنجا که در معرض تغییرات باد قرار دارند، به راحتی احتمال دارد از کنترل خارج شوند و بسیار سریع گسترش یابند.  

 

دیدگاهتان را بنویسید